Mart 23, 2009

Kanlı Omaha

Kısa filmin niteliğini ortaya koyan çok güzel bir iş.
3 tasarımcının 4 gün içerisinde çektikleri bir kısa film.
Heyacanlandırıyor ve cesaretlendiriyor, daha ne olsun!


Bloody Omaha from ManuelMunoz on Vimeo.
Konuya yabancı olanlar için biraz bilgi topladım. Buyurun...

Tarihe 'Kanlı Omaha' olarak geçen bu plajda gerçekleşen Normandiya Çıkarması tarihin en büyük deniz çıkarması olarak anılır. Er Ryan'ı Kurtarmak filminin açılışını izleyenler çok iyi bilir ama müttefiklerin neden bu kadar zorlandığını belirtmekte fayda var:

...Omaha sahilinde işler başından beri iyi gitmemişti. Uçaklar sahilleri bombalıyorlar, açılan delikler de askerler için siper oluyordu ama Omaha'ya başarılı bir bombardıman düzenlenemedi ve Müttefik askerleri hiç siperi olmayan bir sahile çıkartma yaptılar. Müttefikler yoğun makinalı tüfek atışında hiçbir siper olmayan sahillerde askerlerinin ağır kayıplar vereceğini biliyordu. Bunun için hafif tanklarını suda gidecek şekilde tasarlamışlardı. Tankların dört bir tarafı yüksek bezlerle örtülüyor böylece içeri su dolması önleniyordu. Ama Omaha Plajı çok dalgalıydı ve Müttefik tankları bu dalgalara dayanamadı ve battılar. İngiliz tank kumandanları bu dalgalı denizde tankların gidemeyeceklerini bildikleri için tanklarını denize sokmadılar. Çok sayıda piyadaye sahip olan Müttefikler büyük kayıplar verseler de sonunda Omaha'yı kontrol edebildiler.

Ayrıca konuyla ilgili "Eğer bir savaş fotoğrafı iyi değilse, yeterince yakından çekilmemiş demektir..." diyen fotoğrafçı Robert Capa'nın hikayesini Mine G. Kırıkkanat'ın kaleminden okuyabilirsiniz.
 
Clicky Web Analytics