Aralık 27, 2007

Burj Al Arap

Burj Al Arab (Arapça: برج العرب "Arapların Kulesi") Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir lüks oteldir. İsmi Yelken Otel olarak geçmektedir.

Yapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik yaklaşık 30$' a kültür gezileri düzenlenmektedir.

Burj Al Arab, Arap Kulesi anlamına gelsede, mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.

Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hemde sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüylede geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır. Otelde sarı olan her nesne ya som altından ya da varak altın kaplamadan oluşmaktadır.

Müşterilere kendilerini Burj Al Arab'ın büyülü atmosferinde hissedebilmeleri için otele ulaşımlar Rolls Royce marka taksilerle yapılmaktadır.

Otelin ucuz suitlerinin fiyatları 1000$-6000$ arasındayken daha pahalıları 15000$'a kadar çıkabilmektedir.

Kaynak: Vikipedi
 
Clicky Web Analytics